Botox – Dr. Koray Kır
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
DE

Yüzde oluşan çizgileri-kırışıklıkları azaltmak veya yok etmek amacıyla gerçekleştirilen botoks uygulaması genç ve güzel bir görünüm kazanmaya yardımcı olur. Botoks uygulamasında Botulinum Clostridium A adlı bakteriden elde edilen ilaç cilde uygulanmaktadır. Botoks tek başına kullanılabildiği gibi diğer tedavilerle de kombine edilebilmektedir.

Botoks’un Uygulama Alanları
Botoks uygulamasının sadece cilde uygulandığını düşünmek yanlış olur. En fazla cilt için tercih edildiği doğru olsa da botoks uygulaması diğer bölgelerde de farklı amaçlar için uygulanmaktadır. Daha çok kaşlara, kaş aralarında kalan bölgeye, şakaklara, dudak üstüne, burun kenarlarına, çeneye, boyuna, ellere ve göz çevresine uygulanan botoks, gülme ve mimik esnasında diş etlerinin göründüğü durumlarda, boyun çizgilerinde, terleme tedavisinde, migren ve bruksizm gibi durumlarda da uygulanmaktadır. Botoks uygulamasının hem sağlık hem de estetik açıdan problemler için uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Botoks Nasıl Uygulanır?
Botoks uygulaması 10 dakika kadar sürmekte ve işlem sırasında ucu çok ince olan iğneler kullanılmaktadır. Botoks için üretilen ilaç dinamik kaslara enjekte edilmekte ve burada gevşemeye neden olmaktadır. Bu durumda ise kırışıklıklar veya çizgilerde düzelme sağlanarak yok edilmektedir. Botoks uygulaması sonrasında mimiklerde herhangi bir sorun oluşmaz. Toplumdaki algının aksine dilediğiniz gibi mimik yapabilirsiniz.
Botoks uygulamasında iğne derinin altına girmektedir. İşlem sırasında çok büyük acılar hissedilmez. Sadece ilacın enjekte edilmesi sırasında hafif bir yanma hissi oluşabilir. Diğer yandan işlem öncesinde bölgeye sürülen kremlerle de acı hissi azaltılabilmektedir.

Botoks Uygulaması Kalıcılığı
Botoks etkisini uygulamadan 2-3 gün sonra göstermektedir. İlk anda çok fazla gergin ve şişmiş hissedebilirsiniz. Bu durum 10-15 gün sonra tam görünüme ulaşacaktır. Bunun ardından ise kalıcılığı 3-6 ay arasında değişmektedir. Bu durum kişiye göre fark eder.

Botoks’un Riski Var Mı?
Botoks uzun senelerdir kullanılan bir uygulamadır. Bazen hastalıkların tedavisinde ek olarak bile uygulanabilen bu işlemin herhangi bir riski veya zararı bulunmamaktadır.

English