Burun Estetiği – Dr. Koray Kır
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
DE

Estetik Burun Ameliyatı – Rinoplasti

Burun yüzün tam ortasında yer aldığından yüzdeki oranların ve simetrinin belirlenmesinde en önemli yapıların başında gelmektedir. Bu yüzden Türkiye’de cinsiyetten bağımsız en çok yapılan ameliyat burun ameliyatıdır.

İnsanların burun şekilleri ve problemleri farklıdır. Bu neden le herkese aynı burun ameliyatı yapılmaz. Bazen sadece burun ucunda problem vardır. Bazen de burun sırtında veya genelinde problem vardır ve formun komple düzeltilmesi gerekir. Ancak sonuçta amaçlanan, burnun uyum içinde ve güzel görünmesidir.

Estetik burun operasyonu ile burun boyutunuz artırılabilir, azaltılabilir, büyük burun delikleri küçültülebilir, burun ucunun şekli değiştirilebilir, burnun alın ve dudak ile yaptığı açılar düzeltilebilir. Bu işlem sırasında nefes problemine neden olan kıkırdak ve kemik eğrilikleri de düzeltilebilir.Rinopalsti estetik kazanımları yanında fonksiyonel kazanımlarında sağlandığı 2 yönlü bir ameliyattır.

İlk Görüşme

Burun ameliyatı için ön görüşme yapmaya geldiğinizde beklentilerinizi ve isteklerinizi çok iyi bir şekilde anlatmanız gerekir.

Aynada veya fotoğraflarınızdan burnunuzun şeklinden rahatsız olduğunuz yerlerini belirlemeniz, isteklerinizin rahat anlaşılabilmesi açısından faydalıdır. Ben hastalarımın isteklerini anladıktan sonra genel olarak anlayabilecekleri şekilde yapılacak ameliyat ve sonuçlar hakkında mümkün olduğunca açıklayıcı bilgi vermeye çalışmaktayım.

Burun içi ve dışı muayenesi yapılmakta, yapılacak ameliyat hakkında planlama yapılmaktadır.

Ameliyat

Ameliyatı genelde genel anestezi ile yapmayı tercih etsekte,sedasyonlada yapılabilir.Ortalama 1,5-2 saat sürer. Ben kişisel tercih olarak burun ameliyatlarımı açık rinoplasti tekniğiyle gerçekleştirmekteyim.

Açık rinoplasti ameliyatlarında burun içinden ve uç kısmından yapılan kesilerle girilerek, burun ucunu oluşturan kıkırdaklar, burun üst kısmını oluşturan kıkırdaklara müdahale edilir. Burun ucu kıkırdakları istenilen şekilde görerek şekillendirilebilir, bu alanda burunun farklı yerlerinden alınan kıkırdaklar estetik ve destek amaçlı kullanılabilir.

Burun üst kısmında var olan kemer törpülenir, kemikler tekrar biraraya getirilerek burun çatısı daraltılır. Burnun ihtiyacına göre yapılması gereken müdahaleler yapılır. Yine burunun orta bölmesinde var olan eğrilikler, septum deviasyonu ya da konka hipertrofisi (burun eti) düzeltilerek nefes alma problemi de ortadan kaldırılır.

Tamponsuz Burun Ameliyatı

Eskiden burun içine çok uzun tamponlar yerleştirilirdi. Buda hem hastanın ameliyat sonrası nefes almasını engellerdi hemde tamponların çıkartılması hastaları oldukça tedirgin ederdi.

Daha sonraları tampon boyutları ve şekilleri değişerek hastada oluşturduğu travma asgariye inmiştir. Ancak tamponsuz burun ameliyatı tekniğinde, burun içi karşılıklı olarak orta hat boyunca dikişlerle birbirine yaklaştırılır. Bu sayede dikişler tamponun yarattığı baskı görevini görür. Bazen ek olarak burun içinde oluşabilecek yapışıklıkları önlemek amacıyla silikon yerleştirilebilir.

Erkeklerde Burun Ameliyatı Farklı mıdır?

Burun ameliyatlarında teknik olarak bir fark yoktur. Ancak erkeklerde kemik ve kıkırdağın daha kalın olması, genellikle daha önceden darbe görmüş olma ihtimali yüksektir.

Kadınlarda burun sırtı hafif kavisli ve burun ucu dudakla 90 derecenin üzerinde bir açıyla yapılırken, erkeklerde burun sırtı düz olmalı, dudak ve burun ucu arasındaki açı 90 derece olmalıdır

Ameliyat Sonrası

Hastanede kalma süresi 1 gün olup 2 gün tamponlar kalır,burnu stabil hale getirmek için bir hafta boyunca splint denilen bir alçı kullanılır.

Ameliyattan dolayı burun çevresi ve göz altlarında şişme ve morluk görülebilmektedir.3-4 gün içinde hafif işler yapılabilir; 1 hafta sonra işe dönülür; 1 ay boyunca ağır spor, ağır iş, uzun süre eğilmek ve gözlük kullanmak yasaktır; 1 ay sonra sportif aktivitelere başlanabilir.

Burun ameliyatından sonra burun şeklinin tam olarak oturması ortalama 1 yıl sürer.Kemik yapıların üzerindeki şişlikler 1 ay sonra inerken,burun ucundaki şişiliğin tam olarak inmesi en az 6 ay sürer.Ameliyat sonrası burun kıkırdakları esnekliğini kaybeder ve burun ucunda his kayıpları olabilir.Esneklik ve hissin geri kazanılmasıda ortalama 1 yıl sürer.

English