Dolgu – Dr. Koray Kır
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
DE

Son zamanlarda sıklıkla tercih edilen işlemlerden biri olan dolgu yüzdeki sorunları düzeltmek için vücudumuzda da üretilen Hyalüronik asit veya kollajen maddelerinin enjekte edilmesi yoluyla uygulanan bir yöntemdir. Yaşlılığın etkisiyle yüzde meydana gelen sarkmalar, kırışıklıklar veya çizgiler dolgu yöntemi ile düzeltilerek cilde genç bir görünüm sağlanabilmektedir. Sadece yüze değil, dudaklara da uygulanabilen dolgu yöntemi kısa ve pratik bir uygulamadır. Dolgunun asıl uygulanma amacı cildin dış faktörler sebebiyle kaybolan görüntüsünü kazanmaktır.

Dolgu Uygulamasının Kullanıldığı Durumlar

Burundan dudağın yan tarafına doğru uzanan çizgiler
Dudak kenarından aşağıya inen çizgiler
Dudak üstündeki mimik çizgileri
Derin sivilce veya yara izleri
Dudak dolgunlaştırma
Kırışıklıklar
Çökme ve sarkmalar
Elmacık kemiği ve yanak

Dolgu Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamasında çok ince uçlu iğneler yardımı ile cildin altına dolgu maddeleri enjekte edilmektedir. Uygulama 15-30 dakika arasında sürebilirken acısız bir işlemdir. Uygulama esnasında işlemin yapılacağı bölgenin acısını azaltmak için özel kremler kullanılmaktadır. uygulamanın hemen ardından günlük yaşantınıza dönmeniz mümkündür. İşlemin yapıldığı bölgede herhangi bir ağrı oluşmaz. Sadece hafif şişlik ve kızarıklık oluşabilir, bu da kısa sürede kaybolacaktır.

Dolgu Etkisi Ne Kadar Kalır?

Dolgu uygulamasının etkisi kişiye göre değişkenlik gösterse de kalıcılığı 6-24 ay arasında değişmektedir. Bu süre dolgunun içeriğine ve yoğunluğuna göre de değişmektedir. Ancak belirli sürelerde periyodik olarak dolgu işlemi tekrarlanırsa bu kalıcılık süresi uzayacaktır.

En çok tercih edilen dolgu uygulama bölgeleri ve etkileri;

Yüz Dolgusu

Dolgu maddelerinin yüz derisinin altına enjekte edilmesiyle beraber ince ve derin kırışıklıkların yanı sıra yara izleri de tedavi edilmektedir. dolgu uygulamasıyla daha genç görünen bir cilde kavuşmak mümkündür. Ciltteki yorgun ve solgun görünümün oluşmasına etken olan durumlar ciltteki kollajen yapının kaybolmasıdır. Dolgu sayesinde bu dokular yeniden kazandırılır.

Dudak Dolgusu

Dudaklar zamanla incelerek formunu kaybetmektedir. Dudak dolgusu ile daha dolgun dudaklara kavuşmak mümkün olmaktadır.

Çene Dolgusu

Yaşın ilerlemesiyle beraber bozulan çene dokusu kişinin kendini kötü hissetmesine neden olabilir. Dolgu uygulaması ile çene kemiğinin önüne ve arkasına enjekte edilen maddeler sayesinde çenenin daha güzel bir forma kavuşması sağlanır.

English