Jinekomasti – Dr. Koray Kır
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
DE

Meme dokusu hormonlara duyarlı bir organdır. Özellikle östrojen gibi hormonalr memenin şekli ve gelişimiyle alakalı etken unsurlardandır. Erkeklerde ve kadınlarda anormal meme büyümesi bazı sorunlara neden olabilmektedir. Kadınlarda meme estetiğine dair birçok bilgi bulunmakta. Ancak erkekler için de meme estetiği yapılmaktadır. erkeklerde memelerin normalden fazla büyümesine ve sarkmasına jinekomasti adı verilmektedir. Bu durum jinekomasti ameliyatıyla düzeltilir.

Jinekomasti Nedenleri

Hormonal değişiklikler
Östrojen artışı
Vücutta aşırı yağ birikmesi
Steroid kullanımı
İlaç kullanımı
Genetik yatkınlık

Genellikle ergenlik döneminde vücutta meydana gelen değişimlerden biri de jinekomastidir. Ancak bu durum bir süre sonra kendiliğinden düzelmektedir. Eğer düzelmezse mutlaka tedavi edilmelidir. Aynı zamanda yaşlılık gibi doğal süreçlerde de erkeklerde jinekomasti görülmesi normaldir.

Jinekomasti Tipleri
Erkeklerde jinekomastinin 3 farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan biri gerçek tip jinekomastidir. Bu durumda erkeklerde tıpkı kadınlarda olduğu gibi meme dokusunun kalıcı olarak gelişmesi anlamına gelmektedir. Yalancı tip jinekomastide erkeklerde oluşan aşırı yağlanma nedeniyle jinekomasti meydana gelmektedir. Karışık tip jinekomastide ise hem meme hem de yağ dokusunu içeren kalıcı tipte büyüme meydana gelmektedir.

Jinekomasti Tedavisi
Jinekomastinin hangi tipte olduğu elle muayene sırasında belli olsa da kesin tanı için ultrason kullanılmaktadır. bu durumda yalancı ve karışık tip jinekomastide çoğu zaman liposuction tedavisi yeterli olmaktadır. Bu tedavide bölgede bulunan fazla yağ emilir ve meme normal haline geri döner. Diğer durumda ise meme başından yapılan yarım ay şeklindeki kesiden fazla doku çıkarılır ve meme yeniden dikilir. Ameliyat genel anestezi altında yapılmakta ve ortalama 1 saat sürmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası
Jinekomasti ameliyatının ardından hasta aynı gün veya bir sonraki gün taburcu edilmektedir. işlemin ardından 4 hafta süreyle özel bir bandaj kullanılması şarttır. Birkaç hafta içinde meme kendi formunu bulacak ve kişi rahat hareket edebilecektir. Yine de bir süre ağır iş yapılması önerilmez.

English