Karın Germe – Dr. Koray Kır
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
DE

Karın germe ameliyatı belirli durumlardan dolayı karın duvarında oluşan sarkmalara karşı olarak yapılan bir uygulamadır. Karın duvarı birbirine yapışık kaslar ve sert zarlar tarafından oluşan ve organları sarıp koruyan bir yapıya sahiptir. Hamilelik, yaşlılık ve kilo alıp verme gibi durumlar karın duvarında deformasyona neden olur ve böylelikle karın sarkan. Bu sarkma kadınları rahatsız eden bir görünümdedir. Özellikle hamilelik sonrasında karın sarkmasına karın germe ameliyatı ile çözüm aranmaktadır. Karın sarkmasının oluşturduğu birçok sorun bulunmaktadır. En önemli sorun ise önlenemeyen kilo alımı ve beraberinde şişmanlıktır. Kişi karın sarkmasından dolayı daha yaşlı ve formsuz görünmektedir. Bu da psikolojiye etki eder ve kişi kendini aynada görmek bile istemez. Diğer yandan kilo alımıyla beraber hareketsizlik de azalmaktadır. Bu durum kişinin kıyafetleri kendine yakıştırmama ve sosyal ortamlardan kaçınma gibi sorunlar yaşamasına neden olur.

Karın Germe Ameliyatı Nedir?
Karın germe ameliyatı sarkmış karın derisinin toparlanması ve genişleyerek birbirinden ayrılan karın kaslarının tekrar onarılmasını sağlamaktadır. karın germe ameliyatında karnın alt kısmına sezaryen doğum kesisine benzer bir kesi açılır ve kaslara ulaşılarak bu kaslar birbirine dikilir. Ardından ise fazla sarkmış deri toparlanarak işlem tamamlanır. Bu sayede kişi daha gergin ve fit bir karna sahip olur.

Karın Germe Ameliyatı Çeşitleri
Karın germe ameliyatının iki çeşidi bulunmaktadır. Bu karın bölgesindeki kaslarda oluşan gevşeme derecesine ve sarkma boyutuna göre seçilmektedir. Tam karın germe ameliyatında göbek deliği yerinden ayrılarak birbirinden ayrılmış olan kaslar yukarıdan aşağıya doğru dikilmektedir. Sonrasında ise göbek deliğinden itibaren altta kalan sarkmış kısım tamamen çıkarılmaktadır.
Mini karın germe ameliyatında ise sadece göbek deliğinin altında kalan kısma işlem uygulanmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası
Karın germe ameliyatından sonra belirgin bir ağrı hissedilmemekte beraber erken dönemde hasta ayağa kalkar ve yürütülür. Kanama kontrolü için hastanın bir süre evine gitmesi önerilmez. İki günün ardından ise hasta taburcu edilir. Bu sürenin ardından 4-6 hafta ile kişinin özel bir korse kullanması, bu korseyi sadece duş alırken çıkarması istenir. 8 hafta boyunca ağır hiçbir yük kaldırılmaması gerekmektedir.

English