Liposuction Ameliyatı Kilo Verme Yöntemi Mi?

Egzersiz ve diyete rağmen vücuttaki yağlardan bazen kurtulmak mümkün olmuyor. Bu tip inatçı yağlara karşı ise tek çözüm bazen liposuction (yağ aldırma) olabilmektedir. Liposuction uygulaması sayesinde vücutta bulunan inatçı yağlardan kurtulmak ve daha fit bir görünüme kavuşmak mümkündür. Ancak liposuction uygulamasına dair bilinen bazı yanlışlar bulunmaktadır. Bu yanlışlardan biri de liposuction uygulamasının kilo verme yöntemi olduğunun düşünülmesidir.

Liposuction ameliyatı kilo verme yöntemi olarak düşünülmemelidir. Yağ aldırma terimini ele alırken bu durum akla gelmemelidir. Liposuction ancak ideal kilosunda olan ancak yağlarından egzersiz veya diyet yapmasına rağmen kurtulamayan kişiler için yapılması gereken bir operasyondur. Sürekli yemek yiyerek ve egzersiz yapmayarak oluşan yağların liposuction ile alınarak kilo verileceğinin düşünülmesi yanılgıya neden olabilir. Yağ aldırma işlemi olan liposuction ameliyatı aslında vücudun şekillendirilmesini sağlamaktadır. İnatçı yağlardan kurtulan kişiler ideal kilolarında oldukları için vücutları daha fit görünmektedir. Bu nedenle L-liposuction ameliyatı olmak isteyen kişilerin öncelikle bunun bir kilo verme yöntemi olmadığını anlamaları şarttır.

LİPOSUCTİON AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Liposuction ameliyatı iki farklı yöntemle yapılabilmektedir. Bunlardan biri klasik liposuction, diğeri ise vaser liposuction uygulamasıdır.

Klasik liposuction ameliyatında içi boş demir çubuklar (kanüller) kullanılarak sıvıyla şişirilmiş olan cilt altındaki yağ dokuları parçalanır ve bu sayede emilerek vücuttan dışarı atılır. Vaser liposuction yönteminde ise aynı şekilde kanüller kullanılarak yağ hücreleri eritilir ve vücuttan bu şekilde emilir. Her iki liposuction uygulamasında da kişinin cilt altına benzer kanüllerle girilmekte ve yağ dışarıya atılmaktadır. Liposuction uygulamasının ardından oluşan delikler birkaç ay içinde kendi kendine kapanarak yok olmaktadır. Aynı zamanda ameliyatın ardından en az 5 hafta süreyle uygulama yapılan bölgede korse kullanılması şarttır. Korse şişmeyi engeller, ödemin fazla oluşmamasını ve aynı zamanda ağrının daha az olmasını sağlar.