Liposuction – Dr. Koray Kır
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
DE

Fazla kilolardan ve yağlardan kurtulmak isteyen kişilerin düzenli egzersiz yapması ve yediklerine dikkat etmesi gerekmektedir. ancak bazı durumlarda diyet yapan ve egzersizlerini aksatmayan kişiler inatçı yağlardan kurtulamazlar. Bu durumda liposuction yani yağ aldırma işlemi uygulanmaktadır. Liposuction yağ emme olarak da adlandırılabilir.

Dirençli yağlara karşı uygulanan liposuction yöntemi kesinlikle kilo verme işlemi olarak görülmemelidir. Aksine kilo veren ancak yağlarından kurtulamayan kişilerin tercih etmesi gereken bir yöntemdir. Kilosuna dikkat etmeyeni egzersiz yapmayan ve sağlıksız beslenen kişiler için liposuction bir kilo verme yöntemi olarak görülmemelidir.

Liposuction İçin Uygun Kişiler

Liposuction ameliyatı için uygun olan kişileri şu şekilde sınırlandırabiliriz;

Henüz doğum yapmamış kadınlar
Tedavisi devam eden bir hastalığı olmayanlar
Vücudunda yap fazlalığı olanlar
Spor ve diyete rağmen yine de yağlarından kurtulamayanlar

Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction uygulaması sadece karın bölgesine yapılmamaktadır. Bu bölgenin haricinde yanaklar, çene kenarı, boyun, kolların üst tarafı, kalça, basen, diz içi ve bilek bölgelerine de liposuction uygulaması yapılabilmektedir.

Uygulama genel anestezi altında gerçekleştirilir. Liposuction işleminde öncelikle yağ alınacak olan bölge özel bir sıvıyla şişirilir. Sonrasında ise ince uçlu içi boş kanüller ile deri altına girilerek yağlar emme sureti ile vücuttan uzaklaştırılır. Liposuction uygulamasıyla 10 litreye kadar yağ alımı yapılabilmektedir. Ancak hastanın herhangi bir hastalığının olmaması şarttır. Ancak genellikle 4 litre sınır olarak kabul edilmektedir.

Uygulama Sonrası İyileşme

Liposuction sonrasında kendinize geldiğiniz zaman söz konusu bir pıhtılaşma sorununun önüne geçmek için ayağa kalkmanız ve yürümeniz önerilmektedir. 4-6 hafta ağır herhangi bir iş yapılmamalıdır. 10 güne kadar olan süreçte dikişler alınmakta ve genellikle 1 hafta içinde günlük hayata geri dönülmektedir. İşlemin ardından vücutta oluşan şişlik 1-2 ay içinde ortadan kaybolacaktır. Eğer uygulamanın ardındna yemeğinize dikkat ederek egzersiz yaparsanız uzun yıllar aynı formda kalmanız mümkündür. Ancak liposuction uygulaması sonrasında hamilelik geçirmek yeniden işlemlerin tekrarlanmasına neden olabilmektedir.

Liposuction Faydaları

Yağ birikimlerinden kalıcı olarak kurtulursunuz
Vücudun diğer kısımlarıyla uyumlu kıvrımlı bir vücuda sahip olursunuz
Yağ yükü azaldığı için kalp ve damar hastalıkları riski de azalır

English