Meme Büyütme – Dr. Koray Kır
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
DE

Meme büyütme işlemi burun estetiği ile birlikte en çok yapılan, oldukça yüz güldürücü sonuçları olan estetik operasyonlardandır. Bu işlem tipik olarak küçük, gelişmemiş veya doğum sonrası küçülmüş memeleri büyütmek amacıyla yapılır.

Protez veya implant olarak adlandırıldığımız silikondan yapılmış doğal malzemelerin meme dokusunun altına yerleştirilmesi ile büyütme sağlanır. Son günlerde kendi vücudunuzdan alınan yağ transferleri ile yapılan büyütme işlemi popüler hale gelmeye başlamıştır.

Benim kişisel görüşüm, aynı ameliyatta protez ve yağ grefti birlikte kullanıldığında en iyi estetik sonuçların alındığıdır.

Günümüz implant teknolojisi oldukça gelişmiş olup artık meme şekil ve kıvamını taklit eden implantlar yapılmaktadır. Bununla birlikte koheziv jel teknolojisi kullanıldığı için artık implantın patlaması gibi şeyler söz konusu değildir.

Meme Büyütme Implantının Yeri
Meme implantları gögüs kasının altına(subpektoral), göğüs kasının üstüne(subglandular) ve göğüs kası zarının altına(subfasiyal) yerleştirilebilir.

Eğer hastanın kendi gögüs dokusu yok denecek kadar azsa (medialve lateral pinch testi 2 cm den küçükse), implantın dışarıdan görünme riski olacağı için göğüs kası altına yerleştirilmelidir.

Yeterince kendi göğüs dokusu olan hastalarda göğüs kasının üstü(subglandular) veya göğüs kası zarının altı(subfasiyal) planlar tercih edilmelidir.

Benim kişisel görüşüm subfasiyal plan kullanıldığında hastanın ağrı şikayetlerinin çok daha az olduğu ve geç dönem komplikasyon oranının daha düşük olduğudur.

Göğüs Büyütme İmplantının Şekli ve Büyüklüğü

İmplantlar damla ve yuvarlak şekilde olup iki şeklinde birbirine avantaj ve dezavantajları vardır.Damla şekilli implantlar daha doğal görünürler fakat dönmeden dolayı ikinci bir düzeltme ameliyatı gereklilği riski taşırlar. Yuvarlak implantlarda dekolte ve memenin üstü daha dolgun olur. Dönme riskleri yoktur.

Meme Büyütme Ameliyatı
Genel anestezi altında yapılır. Ortalama 1-1,5 saat sürer. Meme büyütmek için kullanılan protezler başlıca 4 yoldan vücuda yerleştirilir; Meme altı oluktan, meme başı çevresinden ,koltuk altından, göbek deliğinden. Günümüzde birçok cerrah artık meme altı oluktan protezleri yerleştirmektedir. Benim kişisel görüşümde meme altı oluğun protez yerleştirmek için en uygun giriş yeri olduğudur.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası
Hasta ameliyattan 5 saat sonra evine gönderilebilir. Basit ağrı kesiciler ve oral antibiyotikler yeterlidir. 2 gün sonra işbaşı yapılabilir. İşlemden sonra 4-6 hafta kadar özel bir sütyen kullanılması gerekir.

Ameliyat sonrası implantlar olması gerekenden daha dik konumda ve dolgundur. Ödemler inip,implantın yerçekimi etkisiyle yerine oturmasıyla memenin gerçek şekli oluşur.Bu süreç 6 ayla 1 sene arasıdır.

Meme Büyütme Sonrası Emzirme
Meme büyütme ameliyatı süt bezlerinin altındaki planlardan yapıldığı için emzirmeye herhangi bir etkisi yoktur.

English