Meme Dikleştirme – Dr. Koray Kır
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
DE

Yaşlanmayla beraber vücudun tüm bölgelerinde bozulmalar olmasında yer çekiminin etkisi büyüktür. Elbette geçen yıllar vücuttan çok şey götürür. Ancak vücudun bazı bölgelerinde yer çekiminin etkisi büyüktür. Bu bölgelerden biri de göğüslerdir. Göğüsler büyük de olsa küçük e olsa yer çekimine bağlı olarak sarkmalar görülebilmektedir. Bu durum sadece yaşlılıkla alakalı değildir. Kilo alıp verme ve hamilelik gibi durumlar da sarkmaya neden olabilmektedir. Sarkan memelerde meme dikleştirme ameliyatıyla istenen forma kavuşulabilir.

Memelerin sarkması estetik problemlerin yanı sıra kadınlarda psikolojik sorunlara da neden olabilmektedir. Memelerin sarkmasındaki etken nedenler elastikiyet kaybıdır. Bu durum genç yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. Bazen yanlış sutyen kullanımı veya sutyenin hemen hemen hiç kullanılmaması da memelerde sarkmaya neden olur. Çok az kişi tarafından bilinen bir bilgi de uzun süreli sigara kullanımının memelerin elastikiyetini bozduğudur. Yer çekimi ise önlenemez bir durumdur. Tekrarlayan doğumlar ve uzun süreli emzirme dönemleri de sarkmanın kaçınılmaz olmasını sağlamaktadır.

Meme Dikleştirme Nedir?
Meme dikleştirme formunu kaybeden göğüslerin yeniden normal haline getirilmesini sağlar. Sarkmanın ve göğüs büyüklüğünün bir arada olması durumunda sorun meme küçültme ameliyatıyla çözümlenerek gerçekleştirilmektedir. ancak küçük göğüs ve sarkma sorununda meme dikleştirme ameliyatı ve meme implantı uygulaması yapılarak göğüslerin daha dolgun görünmesi sağlanabilmektedir. Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılmakta olup 1,5-2,5 saat arasında sürmektedir.

Meme Dikleştirme ve İz
Her estetik ameliyatta olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatında da iz kalmaktadır. Ancak iyi bir iz bakımı ile izler görünmeyecek hale gelebilmektedir. Bu durumu sağlamanın en iyi yolu güneş ışığına çok fazla maruz kalmamaktır. Diğer yandan meme başı çevresinde yapılan müdahalelerde meme başının pigmentli bir yapıya sahip olması nedeniyle iz görünmeyecektir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası
Meme dikleştirme ameliyatı sonrasında ağrı görülmez. Ancak buz kompresi yapılması ve kanama takibi için bir gün boyunca hastanede istirahat etmesi gerekmektedir. hasta 10 gün içinde normal hayatına dönebilecektir.

English