Meme Küçültme – Dr. Koray Kır
Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
DE

Meme – Göğüs Küçültme

Kadınlarda göğüslerin aşırı büyüklükte olması estetik problemlerin yanı sıra sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Normalden büyük olan göğüslerin cerrahi işlem ile küçültülmesi işlemine meme küçültme denmektedir.

Meme küçültme ameliyatı ile kişinin sağlığını ve estetik görünümünü olumsuz etkileyen göğüsler normal ve vücutla orantılı bir boyuta getirilmektedir.

İriliğe bağlı sarkmış memeler kadınlarda boyun ve sırt ağrılarına neden olabilmektedir. Genç yaştaki kadınlarda meme büyüklüğü genetik olmakla beraber polikistik over sendromu gibi homonal nedenlere bağlı da oluşabilmektedir. Büyük memeler meme altı cilt tahrişleri, ileri dönemde boyun fıtığı ve sinir sıkışmasına bağlı kol uyuşması gibi sorunlara neden olabilmektedir. Meme küçültme ameliyatı ile bu sorunlar ortadan kaldırılarak hem estetik açıdan daha güzel bir görünüm sağlanır hem de kişinin sağlığının düzelmesi için zemin hazırlanır.

Meme Küçültme Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Meme küçültme ameliyatıyla alakalı bilinmesi gereken ön önemli konu süt salgılama fonksiyonunun çok büyük memelerde kaybedilebileceğidir. Fazla büyük memelerde süt salgılama fonksiyonu kaybedilirken, daha küçük memelerin meme küçültme operasyonunda uygulanan tekniğe göre süt salgılama fonksiyonu kalabilir. Ancak bu net bir durum değildir. Diğer yandan ameliyat sonrasında kalıcı izlerin oluşacağının bilinmesi de önemlidir. Bu izler zamanla soluklaşacak olsa da kalıcılığı değişmeyecektir.

Meme – Göğüs Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatında büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilmektedir. Fazla meme dokusu ve üzerinde bulunan deri ameliyat esnasında çıkartılarak meme başı olması gereken yere taşınır. Ardından ise meme birleştirilerek ameliyat tamamlanır. Genel anestezi altında yapılan işlem 2,5-4 saat arasında sürebilmektedir.

Meme – Göğüs Ameliyatı Sonrası

Meme küçültme ameliyatının ardından 1 hafta sonra kişi işine dönebilir. 8 hafta boyunca ağır işlerden veya sporlardan uzak kalması gerekmektedir.

Meme küçültme ameliyatının ardından şişkinlik ve morluklar birkaç hafta içinde kaybolurken, memenin gerçek formuna ulaşması 6 ay ile 1 yıl arasında sürmektedir. Şekillendirilmiş olan meme uzun süre aynı formda kalabilir. Ancak hamilelik, emzirme ve kilo alıp verme gibi durumlardan dolayı meme yeniden sarkabilir. Bu nedenle kişinin sağlığına dikkat etmesi önemlidir.

English